Lasoterapia
Co to jest lasoterapia?
Terapia lasem to połączenie mocy kąpieli leśnych (z jap. Shinrin-yoku, oznacza zanurzenie się w atmosferze lasu za pomocą wszystkich zmysłów), technik relaksacyjnych oraz coachingowych. Gdy pojawia się kłopot natury fizycznej, psychicznej lub oba na raz to wsparcie przynosi działanie lasoterapii, świadomego kontaktu z naturą.
Jules Pretty, naukowiec zajmujący się ochroną środowiska obliczył, że 350 tysięcy pokoleń żyło będąc blisko natury. Obecnie jako ludzkość jesteśmy oddaleni od niej, nie serwujemy sobie witaminy N – czyli natury. Gdyby porównać historię istnienia człowieka do tygodnia, „ zaczynając od poniedziałku, to ten współczesny świat wyłoni się jakieś trzy sekundy przed północą w niedzielę”. Dlatego powrót lub dla niektórych nauka kontaktu z przyrodą jest koniecznością w radzeniu sobie we współczesności.
Prowadzone ćwiczenia oddechowe, Trening Autogenny Schulza, techniki coachingowe, praktyka uważności, spacer oraz skupianie się na swoich zmysłach prowadzą do skutecznego relaksu.
A gdy umysł jest spokojny to łatwiej mu spojrzeć na pewne nurtujące tematy z innej perspektywy, mniej wymagająco jest dostrzec szanse płynące z danych sytuacji które mogą wydawać się trudne. I tu pojawiają się pytania coachingowe, zadania metaforyczne przybliżające do rozwiązania.
Taki leśny spacer już po 15 minutach daje efekt odprężający, a pełna 3 godzinna lasoterapia przynosi ukojenie dla ciała i umysłu na około tydzień.
Wsparcie naturą może być jako uzupełnienie każdej innej terapii czy leczenia ciała lub/i psychiki.
Na czym polega lasoterapia?
Odziaływanie lasu na zdrowie człowieka jest wielotorowe, poczynając od wpływu :
percepcyjnego – zapachy, dźwięki, światło, dotyk, smak – nazywam to zmysłoterapią,
fizycznego np. jonizacja powietrza,
biochemicznego – olejki eteryczne i fitoncydy (substancje bakterio-, wiruso-, grzybobójcze),
relacyjnego – relacje z otoczeniem, z innymi organizmami,
emocjonalnego – dające ukojenie i przynoszące kreację,
duchowego – jako poczucie obcowania z całością, której jesteśmy częścią.
Lasoteria polega na zagłębieniu się w naturę, poprzez uważną jej obserwację i doświadczaniu wszystkimi zmysłami. To połączenie różnych metod relaksacyjnych, kąpieli leśnej oraz pracy coachingowej. PoWOLNOŚĆ jakiej się doświadcza przynosi ukojenie dla zmysłów, dla ciała.
Każde leśne spotkanie rozpoczyna się od przedstawienia zasad jakie obowiązują w trakcie. Konieczna jest cisza, zmniejszenie dynamiki kroków, jak najmniejsza ilość mówienia, nie używanie telefonów, skupienie się na procesie. Wyjaśnienie jakich technik , form będzie się używać buduje poczucie bezpieczeństwa.
Czy lasoterapia jest skuteczna?
Zdecydowanie tak. Wszystkie elementy które składają się na Lasoterapię mają udowodnioną skuteczność. Połączenie ich daje synergię w efektach, 2+2=5. Metoda kąpieli leśnych powstała w latach 80’ ubiegłego wieku w Japonii, jest ogromna ilość badań na temat kojącego działania lasu na nasze ciała i psychikę.
Trening Autogenny Schulza to metoda która ma ponad sto lat, została opracowana przez lekarza psychiatrę oraz psychoterapeutę. Wspiera leczenie chorób psychosomatycznych, bólów głowy, łagodzi nadmierne napięcie mięśniowe, nerwice.
Praktyka uważności wpływa na zmniejszenie ciała migdałowatego które odpowiada za reakcję walcz/uciekaj czy zamrożenia. Nasz mózg otrzymuje informację, że jest bezpiecznie.
Włączenie pracy coachingowej czyli takiej która wspiera przy zmianie, w dążeniu do celu lub jego określeniu w warunkach naturalnych pozwala na uzyskanie lepszych, głębszych efektów.
Kąpiele leśne jak wpływają na zdrowie?
Japończycy jako pierwsi przebadali wpływ kąpieli leśnych na nasz organizm. Profesor Yoshifumi Miyazaki badał wpływ spacerów leśnych i ich odziaływanie na funkcjonowanie fizjologiczne i psychologiczne.
Obecnie wiadomo z badań, że kąpiele leśne wpływają na zdrowie w obszarach :
– układu immunologicznego, wzrasta ilość komórek odpornościowych (NK), zmniejszona jest ilość cytokin zapalnych,
– ciśnienia krwi i tętna, są znacznie niższe,
– przewlekłego stresu, obniża się poziom kortyzolu i adrenaliny,
– odprężenia, poprzez zwiększenie aktywności układu przywspółczulnego,
– cukrzycy, następuje obniżenie poziomu glukozy we krwi,
– pomocy przy leczeniu chorób psychosomatycznych tj. choroby zwyrodnieniowe stawów, stanach zapalnych, chorobach skóry, astmie, stanach pooperacyjnych, bólowych,
– wsparcie przy zaburzeniach psychicznych tj. bezsenność, przewlekłe zmęczenie, wypalenie zawodowe i nie tylko, stanach lękowych, uzależnieniach, depresji.
Kąpiele leśne działają wielowarstwowo na cały organizm. Samo wydychanie fitoncydów (gr. Phyton – „roślina” i łac. caedo – „zabijać” oznacza związki organiczne które produkują rośliny w ramach ochrony i komunikacji) oraz olejków eterycznych działa kojąco na organizm.
Każdy z nas jest biofilem, czyli osobą którą pociąga bio-życie i filo- kocham (z greckiego). Wszystko co żywe jest dla nas interesujące. Sięgając czasów pradawnych zawsze byliśmy otoczeni zielenią. „Mamy to” wręcz w genach. Obecnie obserwuje się oddzielenie od natury, wykształcił się nowy rodzaj lęku, ekolęk. Ludzie zdali sobie sprawę, że mocno zniszczyli planetę, a to rodzi obawy o przetrwanie. Nauka wrażliwości to droga do miłości czyli najwyższej wartości.
Spotkania z naturą rodzą więź i przynoszą spokój. Zdrowie jest cenne, a natura wspiera w osiąganiu dobrostanu.
Kto może wziąć udział w kąpieli leśnej ?
Każdy bez względu na wiek, profesję czy formę poruszania. Osoby z niepełnosprawnościami np. ruchowymi również, konieczne jest zadbanie o odpowiednie miejsce które umożliwi sprawne poruszanie się. Mając do dyspozycji właściwą powierzchnię można odbyć pełną jakościowo lasoterapię.
Dzieci w wieku przedszkolnym czy szkolnym mają nieco inną formę, bardziej dopasowaną pod ich wiek, tak samo jak grupy osób które pracują w jednej firmie lub całkiem się nie znają. Seniorzy również świetnie odnajdują się w lesie.
Lasoterapia jest dla wszystkich, bo natura jest częścią nas. Wyrabiając sobie szacunek do niej, robimy to również w kierunku nas samych. Wszystko jest ze sobą połączone.